Антиколекторський закон в дії: основні інструменти захисту прав боржників

Майже місяць минув, починаючи з 14 жовтня, як запрацював в повній мірі Закон щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості, який, окрім відносин між колекторами та позичальниками щодо стягнення простроченої заборгованості, регулює також і відносини між кредитором і колекторською компанією та встановлює механізми контролю потенційно недобросовісних колекторів зі сторони державних регуляторів.

Юлія Лукошкіна, адвокат, керівник офісу Matviyiv & Partners у місті Києві, нагадала основні інструменти захисту прав боржників, які передбачені Законом.

1. Колекторам заборонено використовувати техніки агресивного дозвону, шантаж та маніпулювання членами сім’ї, а також здійснювати будь-які дії, які посягають на особисту гідність, права, свободи, власність позичальника і тд. У разі будь-яких порушень боржник матиме право звернутися у НБУ з відповідною скаргою.
2. Під час першої взаємодії з боржником колекторська компанія повинна буде повідомити на якій підставі вони представляють інтереси кредиторів, повне своє найменування, а також на вимогу надати усі необхідні підтверджуючі документи.
3. Ще однією гарантією, яка стоїть на варті захисту інтересів боржників є той факт, що закон передбачає залучення кредитором колекторської компанії тільки на підставі договору і лише з тими юридичними особами, які включені до Реєстру колекторських компаній, доступ до якого буде відкритим для всіх громадян.
4. Важливим для боржника буде дослідження підстав, на яких діє колектор, адже в реєстр включаються лише представники кредиторів, які діють не від свого імені, а від імені та в інтересах кредитора.
Якщо ж колекторські компанії переоформлюють борг та стають новим кредитором (наприклад, на підставі відступлення права вимоги), то реєструватися в НБУ їй не потрібно, проте потрібно дотримуватись встановлених етичних принципів.

У зв’язку з цим, для банків, які продають проблемні портфелі фактично нічого не зміниться. Проте, якщо врегулювання простроченої заборгованості здійснюється від імені банку шляхом залучення колекторських представників, то, по-перше, буде збільшена вартість послуг, по-друге, банкам доведеться ретельно перевіряти колектора, інформацію про його ділову репутацію та відомості про нього в реєстрі, по-третє, контролювати методи роботи колектора з боржниками і у випадку порушень законодавчих вимог повідомляти про це НБУ.

2021-12-09T13:31:33+00:00 November 10, 2021|