II Lviv Criminal Legal Forum – перший офлайн захід Ukrainian Bar Association у Львові у 2021 році

21 травня відбувся II Lviv Criminal Legal Forum, присвячений обговоренню найактуальніших питань кримінального права та процесу, який об’єднав адвокатів, прокурорів, суддів, слідчих та юристів в сфері кримінальної практики.

Юрист M&P Назарій Гарасимчук висвітлив тему «Зловживання процесуальними правами адвокатів» з точки зору аналізу судової практики касаційної інстанції. На форумі відзначено, що процесуальне законодавство не містить чіткого визначення поняття зловживання процесуальними правами, відтак критерії характеристик поведінки учасників процесу як зловживанням є прерогативою судової влади. Першість у цьому, звісно, наявна у ККС у ВС, який в ухвалі від 30.05.2018 року у справі № 676/7346/15-к дійшов до висновку, що за відсутності загального положення про заборону зловживання процесуальними правами у КПК України, така заборона є загальноправовим принципом і поширюється на всі галузі права. На думку Назарія Гарасимчука вказаний висновок базується на природно-правовому підході до даного правового феномену та є фундаментальними, оскільки фактично надає зелене світло суддям для протидії поіменованим і непоіменованим зловживанням у кримінальному провадженні.

Водночас, Назарій зазначив, що застереженням від визнання процесуальної поведінки такою, що містить ознаки зловживання, є належне обґрунтування такої, тобто, відповідність поведінки принципу розумності (зокрема, елементу такого – обґрунтованості). Практичним підтвердженням чого є ухвала ВАКС від 06.02.2020 року у справі № 991/304/20. Поряд із цим, проведений аналіз практики ККС у складі ВС та ВАКС у аспекті зловживань процесуальними правами надав можливість поділити виявлені зловживання за критерієм розповсюдженості на: 1) типові та 2) нетипові (менш розповсюджені).

Основними аспектами зловживань та диверсій в кримінальному процесі експерти визначили:
— доволі широкі можливості для процесуальних зловживань;
— відсутність запобіжників для подання одних і тих самих клопотань (зокрема й без належного обґрунтування);
— обов’язок слідчого судді розглянути кожне заявлене клопотання й винести по ньому рішення;
— відсутність ефективного процесуального механізму реагування слідчого судді на зловживання учасників.

Керуючий партнер M&P Сергій Матвіїв об’єднав суддів, прокурорів та адвокатів у імпровізованій судовій грі «Хабар на добру справу», де розглядалося питання обрання запобіжного заходу у кримінальному провадженні за ст. 369 КК України. Під час обговорення ситуації експерти визначили основні обставини, які підлягають доказуванню чи спростуванню при вирішення обрання запобіжного заходу. Важливим є обґрунтувати достатність оголошеної підозри, а стороні захисту відповідно спростувати такі обставини. Досвід показує, що в більшості справ заявлені клопотання органу обвинувачення носять доволі декларативний характер, натомість важливою обставиною є належне обґрунтування ризиків втечі підозрюваної особи, тиску на свідків тощо.

 

 

провадженні за ст. 369 КК

2021-08-27T15:40:31+00:00 May 21, 2021|